Czasem w życiu kierowcy zdarza się taka sytuacja, gdy konieczne stanie się zezłomowanie posiadanego samochodu. Warto wtedy wiedzieć, kiedy faktycznie opłacalne jest podjęcie się takiego zadania, a co najważniejsze, jak się je powinno przeprowadzić. Co zatem trzeba wiedzieć, gdy planuje się zezłomować posiadany samochód?
Kiedy opłaca się zezłomować samochód?
Na samym początku planowania zezłomowania posiadanego przez siebie samochodu warto sobie zadać pytanie, w jakich okolicznościach będzie to w ogóle opłacalne. Kiedy lepszym wyjściem będzie sprzedanie auta na złom niż dalsze jego użytkowanie?
Oczywiście najoczywistszą odpowiedzią jest ta, gdy w wyniku wypadku auta zostanie uznane przez ubezpieczyciela za szkodę całkowitą, czyli, innymi słowy, jego naprawa będzie albo niemożliwa, albo też nieopłacalna. W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko auto zezłomować.
To jednak niejedyna okoliczność, gdy takie działanie można uznać za właściwe. Oprócz tego powinno się samochód zezłomować również wtedy, gdy auto będzie już do tego stopnia wyeksploatowane, że dalsze jego użytkowanie stwarzać będzie zwyczajnie zbyt duże niebezpieczeństwo. Często po złomowanie właściciele aut sięgają również wtedy, gdy w wiekowym już pojeździe dojdzie do poważnej usterki, której usunięcie znacznie przewyższałoby całkowitą wartość danego pojazdu.
Na koniec pamiętać trzeba, że często warto auto zezłomować, gdy ubezpieczenie OC będzie wyższe niż realna wartość auta.
Jak przeprowadzać złomowanie pojazdów?
Skoro już wiadomo, kiedy złomowanie samochodu jest opłacalne i wręcz zlecane, należy następnie zastanowić się nad tym, jak taki proces przeprowadzić. Gdzie trzeba się udać i o czym warto pamiętać?
Podstawową czynnością na drodze do zezłomowania samochodu, jest znalezienie w swojej najbliższej okolicy stacji demontażu pojazdów. Jest to miejsce, w którym można sprzedać na złom posiadane auto. Po znalezieniu odpowiedniej stacji należy udać się do niej autem. Co jednak ważne, ze sobą trzeba mieć wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak kartę pojazdu, czy też dowód rejestracyjny, a także oczywiście aktualne tablice rejestracyjne. Pracownik stacji dokona oględzin samochodu, aby ocenić, jakie i ile podzespołów uda się z niego odzyskać, co rzecz jasna będzie wpływało na cenę pojazdu. Po wycenie i akceptacji warunków przez sprzedającego nie pozostaje już nic innego, jak tylko dokonać transakcji.
Oczywiście to nie kończy procesu złomowania pojazdu, ponieważ oprócz tego w ciągu 30 dni należy auto wyrejestrować, a także zgłosić fakt złomowania ubezpieczycielowi, co skutkować będzie zakończeniem polisy.