W obliczu niskich stóp procentowych, co przekłada się na słabe oprocentowanie lokat bankowych, coraz więcej osób kupuje złoto inwestycyjne. Jak inwestować w złoto fizyczne?
Dlaczego warto ulokować pieniądze w złocie?
Złoto od wielu wieków uznawane jest za przyszłościową formę lokaty kapitału. Obecnie, w dobie kryzysu gospodarczego wywołanego przez koronawirusa, temat inwestowania w złoto powraca coraz częściej.
Inwestowanie w złoto, które zaliczane jest do kategorii inwestycji alternatywnych, związane jest z wieloma korzyściami:
– złoto pozwala na zachowanie wartości kapitału, który podatny jest na spadek wartości wywołany inflacją,
– w dłuższej perspektywie złoto daje atrakcyjne zyski, chociaż możliwe jest także uzyskanie ich krótkoterminowo,
– ograniczona liczba kruszcu zapobiega spekulacjom i zmniejsza ryzyko utraty oszczędności podczas zawirowań na rynkach finansowych.
Złoto inwestycyjne – formy
Najlepiej ulokować swój kapitał w złocie w jego fizycznej formie. Jak inwestować w złoto fizyczne?
1. Złote monety
Monety ze złota są chętnie wybieraną metodą lokaty oszczędności. Inwestować można w złote monety z nominałami lub w tak zwane monety bulionowe, czyli bez nominałów.
Złote monety z nominałami, emitowane między innymi przez Narodowy Bank Polski, są przyszłościową inwestycją nie tylko ze względu na sam kruszec, lecz także z powodu ich wartości kolekcjonerskiej. Właśnie dlatego po latach złote monety kolekcjonerskie mogą osiągać znacznie wyższe ceny niż monety bulionowe.
Monety z nominałami i monety bulionowe oferowane są w różnych ciężarach, co przekłada się na ich cenę.
2. Sztabki złota
Środki można także ulokować w złotych sztabkach. Można kupić sztabki bite przez mennice polskie oraz zagraniczne.
Sztabki złota, podobnie jak monety, sprzedawane są w różnych ciężarach. Najlżejsze i najtańsze ważą 1 g, natomiast najcięższe nawet 1 kg. Ciężary sztabek podawane są również w uncjach (oz).
Gdzie bezpiecznie kupić złoto?
Aby inwestycja w złoto była udana, koniecznie jest wybranie dobrego sprzedającego. Złoto można kupować obecnie zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez internet, między innymi w mennicach, sklepach numizmatycznych. Najlepiej wybrać sklep cieszący się dużym uznaniem i zaufaniem wśród klientów, co potwierdzają wystawione na jego temat opinie.
Sprzedający złoto mogą także zaoferować usługi jego przechowywania – zdeponowania. Mogą być one jednak niebezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko, że sprzedawca przywłaszczy sobie złoto. Najlepiej więc zamawiać je z dostawą i przechowywać samodzielnie.