Prowadzenie domowego budżetu jest świetnym sposobem na to, by kontrolować wydatki. W tym celu można korzystać z aplikacji na telefon, skomplikowanych arkuszy albo… zwykłego zeszytu. By prowadzić budżet, wystarczy po prostu mieć papier, coś do pisania i kalkulator. To trzy podstawowe rzeczy, które wystarczą do tego, by lepiej kontrolować własne wydatki. Czy można prowadzić budżet domowy w zeszycie?
Pewnie, że tak!
Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygody z prowadzeniem finansów, zapisując je w zwykłym zeszycie. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają czasu i ochoty, by uczyć się obsługi skomplikowanych aplikacji. Budżet zapisany w zeszycie będzie dostępny niezależnie od dostępu do internetu i prądu. Dlatego też doskonale sprawdza się w praktyce jako rozwiązanie, które wzbudza najwięcej zaufania w osobach starszych i tych, które dopiero uczą się prowadzenia budżetu.
Dopasowane do potrzeb
Niewątpliwie największą zaletą budżetu prowadzonego w zeszycie jest możliwość dokładnego dopasowania go do własnych potrzeb. W tym wypadku nie ma mowy o kategoriach, które są zbędne. Można za to dodać takie pozycje do budżetowania, które dla konkretnej osoby są ważne. Przykładowo – jedna osoba wprowadzi do swojego budżetu informację o wydatkach na jedzenie, inna podzieli je na żywność kupioną w sklepie oraz na wynos, a jeszcze inna osoba podzieli zakupy żywnościowe na drobne kategorie np. mleko, słodycze, mięso itd. Dzięki temu jej budżet będzie bardzo dokładny i szczegółowy. Tym samym zmniejszy się też ryzyko tego, że pieniądze znikną z domowej kasy niezauważone.
Przyjazne każdemu
Budżet domowy w zeszycie może uzupełniać właściwie każdy domownik. Wszyscy mogą mieć do niego dostęp po to, by łatwo śledzić wydatki i wiedzieć, na ile jeszcze w danym miesiącu można sobie pozwolić. To doskonały sposób, by pomóc najmłodszym domownikom poznać wartość pieniądza. Oczywiście przedszkolak nic z takiego budżetu nie zrozumie, ale dzieci szkolne już jak najbardziej mogą dużo dowiedzieć się z niego na temat finansów rodziny. Rodzic może zachęcać dzieci do wykonywania obliczeń oraz planowania kolejnych wydatków. To bardzo ważne, bo uczy to dzieci odpowiedzialności i przygotowuje je to do dorosłego życia. Taką naukę warto rozpocząć jak najwcześniej, by dziecko przygotowywać do samodzielnego życia i zarządzania własnymi finansami. Z pewnością zaowocuje to w przyszłości, więc warto jest włożyć w to trochę wysiłku.