Filtry powietrza: wybór odpowiedniego modelu do twojego pojazdu
Data publikacji 3 listopada 2023
Wiele osób nieposiadających technicznego wykształcenia czy doświadczenia w tej materii jest przekonanych, że silnik spala samo paliwo i to go napędza. Nie jest to nic dziwnego, w końcu na stacjach benzynowych wlewamy do baku tylko paliwo. Prawda jest jednak nieco inna. W silniku spalinowym nie dochodzi do spalania samego paliwa, a mieszanki paliwowo-powietrznej. Do procesu spalania niezbędny jest bowiem tlen, przy czym samochód nie przewozi go ze sobą w baku, podobnie jak robi to z paliwem, ale na bieżąco pobiera z otaczającego go powietrza atmosferycznego.
Wiedząc już, że powietrze w silniku pełni równie ważną funkcję co paliwo, rozumiesz już może problem związany z pobieraniem go z otoczenia samochodu. Problemem tym są oczywiście zanieczyszczenia, których niestety na ulicach nie brakuje. W związku z tym powietrze, które ma trafić do wnętrza silnika musi być najpierw oczyszczone. W ty miejscu na scenę wchodzi filtr powietrza, którego rolą jest dbanie o to, aby wewnątrz komory spalania nie znalazły się jakieś niepożądane obiekty, które mogłyby w najlepszym wypadku pogorszyć osiągi silnika, a w najgorszym doprowadzić do jego awarii.
Dobór filtra
Dobierając filtr powietrza do samochodu najlepiej jest po prostu kierować się zaleceniami producenta i zamontować taki filtr, jaki ten poleca. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne typy filtrów powietrza, które mają swoje konkretne zastosowania. Jeśli więc jesteś świadomym użytkownikiem swojego samochodu, a to jak go używasz odbiega czasami od tego, co przewidział producent, możesz zdecydować się na jeden z opisanych poniżej typów filtrów:
-
Filtr papierowy — to podstawowy rodzaj filtrów samochodowych, to najprawdopodobniej ten rodzaj filtra jest obecnie zamontowany w twoim samochodzie. Charakterystycznymi cechami filtrów papierowych jest ich powszechność i niewielka cena.
-
Filtr syntetyczny — rodzaj filtrów pozwalających na nieco bardziej wymagające warunki pracy, choć wciąż powszechnie stosowany w nowoczesnej motoryzacji. Cena tych filtrów jest tylko nieco wyższa od tych papierowych, ale ich dużą wadą jest to, że nie są one przyjazne dla środowiska.
-
Filtr bawełniany — te filtry są wykonane z warstw bawełnianej gazy poddanej działaniu oleju, zapewniającej doskonałą filtrację i przepływ powietrza. Nadają się do wielokrotnego użytku i prania. Są popularne wśród entuzjastów pojazdów o wysokich osiągach.
-
Filtr gąbkowy — podobnie jak filtry bawełniane filtry gąbkowe są najczęściej wykorzystywane przez entuzjastów, z tą różnicą, że filtry na bazie gąbek są wykorzystywane najczęściej w samochodach przeznaczonych do jazdy terenowej.
Materiał zewnętrzny