Gdzie używa się oleju hydraulicznego i jakie ma on właściwości?
Data publikacji 23 marca 2022Urządzenia oraz sprzęty posiadające układy hydrauliczne lub tłumiące wymagają zastosowania specjalnych smarowideł. Dzięki temu poszczególne elementy składające się na maszynę zyskują większą żywotność. Do zabezpieczania układów hydraulicznych służą oleje nieściśliwe. Taka ciecz ma zazwyczaj barwę żółtawą i jest dość lepka. Olej hydrauliczny pozwala na wytworzenie dużej siły, dzięki sprzężeniu cieczy.
Jakie właściwości mają oleje hydrauliczne?
Dobrej jakości olej hydrauliczny jest odporny na utlenianie oraz nie pieni się, przez co wykazuje doskonałe właściwości smarujące elementów maszyn. Olej ma za zadanie przenieść energię poprzez pompę hydrauliczną do siłowników lub silników hydraulicznych. Właściwości olejów sprawiają, że wytwarza się stosunkowo duża siła w wyniku sprzężenia oleju. Drugą zaletą jest odprowadzenie nadmiaru ciepła, które wytwarza się podczas pracy, jaką jest tarcie. Pozwala to zabezpieczyć poszczególne elementy maszyn. Warto też dodać, że oleje hydrauliczne chronią metalowe elementy przed szkodliwym zjawiskiem, jakim jest korozja metali. Lepkość oleju zależy nie tylko od samego produktu, ale też od klimatu, a nawet od pory roku. Zbyt duża lepkość może prowadzić do tworzenia się czopów. Dobrej jakości olej jest odporny na zmiany temperatury, a swoją konsystencję zachowuje nawet w niskich temperaturach.
Jak dobrać olej do maszyny?
Przy wyborze oleju hydraulicznego należy zwrócić uwagę na jego jakość oraz lepkość. Obecne normy określają klasy lepkości oleju, które oznaczone są liczbami. Dodatkowo stosuje się oznaczenia, które informują o dodatkach, które olej zawiera. Np. kategoria HH oznacza, że olej mineralny pozbawiony jest dodatków uszlachetniających. Kategoria HR oznacza, że do oleju hydraulicznego zostały dodane substancje, które zapobiegają zużyciu i zmniejszają tarcie smarowidła. Lepkość oleju dobiera się w zależności od warunków klimatycznych, w Polsce zazwyczaj preferuje się oleje o lepkości 46 w lecie, a 32 w zimie.
Do czego stosowane są oleje hydrauliczne?
Olej hydrauliczny jest niezastąpiony i wręcz wymagany do prawidłowego działania układów tłumiących, ale też układów hydraulicznych. Na tym jego zastosowanie się jednak nie kończy. Oleje znajdują zastosowanie w układach hamulcowych, a spotkać je można nawet w silnikach odrzutowców. Oleje hydrauliczne są stosowane powszechnie także w przekładniach hydrokinetycznych oraz w amortyzatorach. Stabilność oksydacyjna oraz termiczna sprawia, że olej zwiększa żywotność urządzeń i wzmacnia ich pracę.